Történeteim

Az objektum

 Villanyszerelés


Ma aztán csináltam magamnak bajt. Porszívózni akartam, de előtte megpróbálkoztam egy kis villanyszereléssel. 
Én, aki legszívesebben még a villanyt se kapcsolnám fel, úgy félek tőle. Van is valami érzékenységem rá, de én ma mégis villanyt akartam szerelni. A fürdőszoba ugyanis teljes sötétségbe borult, mind a két búra alatt kiégett a villanykörte. Az előszobában is, de azt már pótoltam, sikeresen. Csakhogy a fürdőszobai körte levált a csavaros részéről és az bent maradt a bakelitfoglalatban. Na, most én ezt, hogy szedjem ki? Emlékeztem valami csőrös fogóra, ki is mentem a garázsba megkeresni, de csak csípőfogót találtam. Gondoltam az is jó lesz. Szigetelt volt a nyele, de azért lekapcsoltam a villanyórát.

Az egész lakásban nem volt villany, így csak nem tud megrázni, - gondoltam. Még a villanyóra szekrényt is újra bezártam, nehogy valaki szórakozásból visszakapcsolja, amíg én barkácsolok. Szépen nekiláttam, és persze a csípőfogó vastag volt, nem tudtam vele megfogni a bent maradt részt, viszont sikerült kicsipkéznem a bakelitfoglalatot. Aztán mikor végre a bakelit hiányzó darabjánál sikerült megfognom amit akartam, csak nem tudtam kitekerni, viszont volt amit, kicsíptem, volt amit jobban belehajtottam. Ott álltam kétségbeesetten a létra tetején, amikor megszólalt a mobilom. Ugrás le, felvenni. Egy férfi szólt bele, a mondat elejét nem is értettem, csak azt, hogy... "nincs az objektumban villany. A francba - gondoltam, már az Elmű jelentkezik, mit csináltam én? Azért óvatosan megkérdeztem újra, hogy honnan keres? Mondja, hogy a riasztóktól, érzékeli, hogy nincs villany az objektumban.

Objektum? Csodálkoztam magamban - ez nem az én lakásom lehet. Rákérdeztem: Az egész házban? Feltételeztem, hogy csináltam valami nagyobb bajt, de mi köze ennek a riasztókhoz? Mondja a férfi, hogy azt nem tudja, de az objektumban nincs. Végre leesett a tantusz, hogy az objektum az én 45m2-es lakásom, amiben tényleg ott a riasztó. Hát, ha ez objektum, legyen. Bár én azt mindig nagyobbnak gondoltam. Elmondtam neki, hogy én kapcsoltam ki a villanyt és azt hiszem, nagyobb baj is lesz mindjárt, ha visszakapcsolom. Talán egész Wekerlén áramszünet lesz, de hogy itt az objektumban mi fog történni, fogalmam sincs. Azt válaszolta, hogy "Tessék nyugodtan visszakapcsolni, majd hívjuk a tűzoltókat". Azzal szépen elbúcsúzott, ott hagyva engem rémülten. Tűzoltókat? Te jó ég, én vissza nem kapcsolom. Kit hívjak? - töprengtem. Végre eszembe jutott Lajos! Hu, ő minden elektromos dolgot megcsinál, hátha ehhez is ért. Hívom a lakást és Évikémnek, a nejének és barátnőmnek vázolom röviden a helyzetem. Ő elektromérnök, a telefongyárban dolgozott valamikor. Meg is rendült a bizodalma bennem azonnal és rögvest kiabált Lajosnak, aki fenn a tetőtérben üldögélt éppen a mágneses karosszékben, gyógyítgatni a derekát. Gondolom, pont én hiányoztam. Nem értem, itt a környékben minden férfi lerobban. Vajon én meddig bírom?

Jött is Lajosom, szerszámokkal. Megnézte a művemet, aztán nekilátott. Nála már ott volt az a csőrös micsoda. A bakelit nem akart kitekeredni, kért csiszolóvásznat, hoztam a garázsból. Azzal megfogta és nagy nehezen sikerült. Villanykörte be, bakelit vissza. Kicsit félve ugyan, de visszakapcsolhattam a villanyórát és fel a kapcsolót. Nem lőn világosság. Ó - mondja Lajos - ki kell próbálni a körtét, és csak úgy foglalat nélkül odateszi a drótokhoz vagy micsodához. Persze én akkor már lekapcsoltam a villanyt. Lajos szólt, hogy kapcsoljam fel. De - mondom önzetlenül - Lajos, agyonüt az áram, és nekem meg nem lesz villanyom. Erre Lajos határozottabban rám szólt: - Légy szíves kapcsold fel! Rögvest eleget tettem a kérésnek, bár kicsit aggódtam, hogy mit szól majd Évikém, ha elpackázom Lajost. Szerencsére nem lett baj, az égő is jó volt, aztán hamarosan minden a helyére került és azóta van világosság a fürdőszobában. 

Azon kicsit csodálkoztam, hogy Lajostól még csak ki se kaptam. Azt kérdezte, hogy ugye ezt még szegény Feri csinálta meg? Mondtam, hogy igen, és ha látná, hogy Lajos segít, nagyon örülne. Erre nevetett: Lajos seggit? Szabadkoztam: De Lajos, én egy G-vel mondtam. 

Így lett nekem röpke 2 óra alatt villanyom, és megfogadtam, soha többé nem nyúlok hozzá. 
Bár, ha meggondolom, most sokat tanultam... és a tükör felett még Lajos se tudta kicsavarni a lámpaburát. 
Szóval lesz nekem még az objektumban dolgom.

Fő a biztonság

 Elmentem a Pennybe

Mentem? Mentem bizony, de nem gyalog, hanem kerékpárral. Megvártam egy szép szeles időt, de csak azért, hogy nehezebb legyen a tekerés. Sportosan kell élni, és akkor - utódaink legnagyobb örömére - sose halunk meg!
Csak zsömléért indultam. Elegendőnek találtam egy jó nagy nejlon szatyrot és a bicaj kosarát. A szatyor nagy volt, viszont - mint utólag kiderült - jónak nem lehetett nevezni. Az úton nem történt baj, szerencsésen megérkeztem. Leparkíroztam a bejáratnál, kikötöttem lánccal és lakattal a bicajt.

Eme műveletem során eszembe jutott egy régi történet a lánykoromból. Kicsit eltérve a tárgytól, ezt még el kell mesélnem! Egyik szomszédunk rokona valahonnan Zalából, magyar módra, pörge kalapban, mentében, lobogó fehér gatyában kirittyenve, lóháton feljött Pestre, egyenesen a Népszabadság kiadója elé. Kikötötte a lovát és Göcsej költőjeként megrohamozta a szerkesztőséget. Sajnos további információm nincs a dologról, de gondolom, lenyűgözhette őket. Kár hogy 1956-ban disszidált.De ez régi emlék, nekem most mente nélkül kell mennem a zsemlékért. Mentem is.
Igen ám, de milyen az emberi természet? Mindent összevásárol, ha egy önkiszolgálóba beszabadul. Így jártam én is. Ott jöttem rá, hogy mennyi minden hiányzik az éléskamrámból. Leginkább az ananász. Igaz, hogy az nálam állandó hiánycikk, de ennek most vége. Kiválasztottam egy szép nagyot. Aztán vásároltam tejet, vajat, lisztet, mosóport és végül a szatyorban a zsemle már alig fért. Csak emlékeztetőül; - zsemléért mentem. Ez lett aztán az olcsó zsemle! 
Mikor nagy nehezen a szatyorba, majd a bicaj kosarába raktam mindent, keresni kezdtem a lakat kulcsát, hogy járművemet kiszabadítsam a fogságából. Nem találtam. A nyakamban lévő retikülben se leledzett. Na, majd a szatyorban - gondoltam balgán. Elkezdtem benne kotorászni, de hiába, ott se volt. Viszont találtam rajta egy kis lyukat, éppen akkorát, amelyiken a kulcs kiférhetett. Áhá, gondoltam, ez bizony kiesett. Visszamentem az üzletbe a cuccal együtt és ott ahol korábban jártam, elkezdtem keresni. Gyanút kelthettem, mert hamarosan odajött egy kedves kiszolgáló azzal a szokásos kérdéssel, hogy "segíthetek?" Én azonnal megragadtam az alkalmat és arra kértem, hogy segítsen megkeresni a bicajom kulcsát. 
A kérés váratlanul érhette szegényt, mert igen csak megrökönyödve nézett rám.
- Elvesztette? És itt az üzletben?
- Nézze - mutattam - ebbe a szatyorba dobtam bele, és látja? Ezen van egy lyuk - mutattam az alját. Kieshetett.
Megadóan sóhajtott.
- Merre tetszett vásárolni? 
- Mindenütt! Itt a vajnál is. 
Szegény elkezdte keresgélni, miközben mondta, hogy éppen most töltötte fel a dobozt, de azért kipakolta belőle a vajat. Nem találtuk. Mentünk az ananászhoz. Az ugyebár egy szúrós valami, szegény lány sziszegett néha. Közben jött a társa is érdeklődni, hogy mit keresünk. Mikor meghallotta, ő is beállt a keresgélők közé. Már a fél üzlet az én kulcsomat kereste, amikor megállt mellettem a legkedvesebb doktornőm legkedvesebb asszisztense. Kérdésére előadtam a történteket, mire megnyugtatott, hogy majd kocsival hazavisz a másodkulcsért.
- De - mondtam - az is rajta van a kulcstartón, egy kupacban mind a kettő.
- Akkor csak tessék nyugodtan keresni, amíg vásárolok, meglesz az. 
Nyugodtan? Hisz már nemcsak én, hanem az üzlet kiszolgáló személyzete is nyugtalan volt. A második pénztáros se tudott kinyitni a kulcskeresés miatt, a vásárlók elkezdtek zúgolódni. Jobbnak láttam ezért elköszönni és megköszönni, hogy ők se találták meg.Letáboroztam a bicaj mellett. Itt nem alhatok az biztos, magára se hagyhatom. Még azt hiszik, hogy árva és valaki puszta sajnálatból hazaviszi. Erősen törtem a fejem. A szatyrot már alaposan átnéztem, még egyszer felesleges. Akkor mentőötletem támadt. Felhívtam a 112-es segélyszolgálatot. Azért vannak, hogy segítsenek. Egyszer már segítettek, amikor az IKEA parkolójában álló gépkocsinkban haldoklottam. Akkor most miért ne? Csakhogy az ügyeletes rendőr eltanácsolt. Azt javasolta, hogy kérjem a biztonsági őr segítségét, hátha van neki ehhez való eszköze, vagy kérdezzem meg a kocsival érkező férfiakat. Körülnéztem, hogy most ki legyen a következő áldozat? 
Áhá! Egy nagyobbacska fehér autó, ott állt éppen a bejárat előtt, és egy fiatalember igyekezett hozzá. Utána szóltam, kérve, hogy álljon már meg egy pillanatra, erre még jobban elkezdett sietni, majd beugrott az autó oldalajtóján. Micsoda udvariatlanság! - gondoltam és a sofőrfülke ablakán kezdtem a kérésemmel dörömbölni. A sofőr értetlenül nézett csak rám. Erre az előlem menekülő fiatalember kinyitotta résre a gépkocsi ajtaját, kidugta a fejét majd kérésem hallatán tájékoztatott, hogy náluk nincs ilyen eszköz. Ekkora kocsiban?- kérdeztem felháborodva. De amint jobban megnéztem, láttam ám, hogy egyenruha van rajta. Úristen,- hasított belém a felismerés, én a pénzszállítókat támadtam le! Mielőtt itt is gyanút keltek, gyorsan odébbálltam és felhajtottam az üzlet biztonsági őrét. Rendes volt, ki is jött megnézni a kerékpárt, de segíteni ő se tudott. Micsoda világ - gondoltam - ennyi tehetetlen ember!
Álltam hát tovább a bicaj mellett és vártam a jó szerencsét. De e helyett két hajléktalan jött oda, közölni velem, hogy vigyáztak ám erre a kerékpárra! Markukba nyomtam egy-egy százast, majd megkérdeztem: - Kulcsot nem találtak? Csak a fejüket ingatták. Szóval nem. És ha mégis? Aztán amíg oda leszek segítségért, megfúják az én régi Csepel bringámat? Hol kapok én már ilyen ősleletet? 
Amint álldogáltam, jött Kálmán, néhai férjem egyik haverja. Na, gondoltam, meg vagyok mentve, hiszen ő egy ezermester. Igen ám! Csakhogy ő se jár áttétes fogóval a Pennybe, és aki ezzel jár, az meg nem fogja az én nyavalygásomra elővenni. Majd ha elmentem és ott marad a bicaj, akkor talán. 
Kálmán azért szemügyre vette a "jószágot" és megállapította, hogy jó erős acél lakat meg lánc van rajta. Ezt ugyan nem lesz könnyű levágni - hangzott a megnyugtató megállapítása, majd hozzátette, hogy ehhez való szerszáma otthon sincs. 
Aztán jött még néhány férfiember, köztük az én közvetlen szomszédom is a nagy autójával. Gondoltam, hogy majd ezzel visszük haza a bicajt, ha másként nem, akkor a Penny kerékpártartójával együtt. Szerencsére ezt a szándékomat nem kellett megemlítenem, mert befejezve a vásárlást, odaérkezett hozzám ismét a nővérke. 
- Magdi néni, nézzük meg újra azt a szatyrot - javasolta. 
Megadóan kipakoltam belőle a sok cuccot, szépen sorba, komótosan a betonra. Úgyse lesz meg, - gondoltam - hisz én már hányszor megnéztem.
Mikor üres lett, akkor aztán Andika kifordította és legnagyobb megdöbbenésemre, kiesett belőle az a nyavalyás kulcs. Ott vigyorgott rám, a pimasz. Nem láttam, de éreztem, hogy rajtam röhög. 
Ezek után sokáig nem mertem a Pennybe menni, de gondolom, már elfelejtették. 
Újra oda járok!

Kis híján...

2020.08.09

A háború kegyetlen dolog, soha többé ne akarjatok! Az igazság ritka, gyakran nincs büntetés, a halál mindenkire lesben áll. Kezedbe adják a fegyvert, és rád parancsolnak, hogy ÖLJ! Aztán szólnak a lelkesítő szavak és el kell indulnod öldökölni, miközben szól az Ige, hogy NE ÖLJ. Aztán szembejön veled az ellenség, úgy néz ki éppen, mint ahogy te,...

Pucolás

2020.08.07

Krumpli tisztítás - pucolással.

Nyikoláj

2020.08.05

Egy orosz tiszti szolga, Nyikoláj története.

Juhász Magda

Író, költő - de legfőképpen nagymama, dédmama!

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el