Kis híján...

2020.08.09

 Életveszélyben

A háború kegyetlen dolog, soha többé ne akarjatok! Az igazság ritka, gyakran nincs büntetés, a halál mindenkire lesben áll. Kezedbe adják a fegyvert, és rád parancsolnak, hogy ÖLJ! Aztán szólnak a lelkesítő szavak és el kell indulnod öldökölni, miközben szól az Ige, hogy NE ÖLJ. Aztán szembejön veled az ellenség, úgy néz ki éppen, mint ahogy te, Isten képmása ő is. Soha nem láttad, nem vétett neked, de mégis meg kell ölnöd, hogy az a másik ne téged öljön meg. Szabad akaratod van, mondják. Igen, vagy meghalni akarsz, vagy élni. Itt már csak ez a két lehetőség van. Te melyiket választanád?
Túléltük, mi a családommal együtt túléltük a háborút, de láttuk mások szenvedését, halálát, és mi is majdnem áldozatok lettünk. Hogy miként? Azt most mesélem el.


Mivel háromszor cserélt gazdát a falu, nálunk is hol német, hol orosz katonák szállásolták be magukat.
Egy alkalommal orosz tábori konyha szállta meg az udvarunkat, kertünket. Orosz katonai egyenruhába öltözve, velük volt egy magyar kamasz fiú is. Miután rájöttem hogy magyar, kifaggattam arról, hogy miként került a katonák közé? Elmondta, hogy árvaházi gyerek volt. A front közeledtével felbomló rendben megszökött, az orosz katonák találtak rá, éhesen, lerongyolódva. Nem bántották, enni adtak neki és felöltöztették. Azóta velük tartva, a konyhában segédkezik.
- Értsd meg,- mondta a csodálkozásomra - nekem nincs családom, és itt legalább ehetek.
Beláttam, hogy ez fontos szempont, éhezni nagyon rossz lehet.
Aztán mikor elment a konyha, újabb szálláskereső orosz tisztek jöttek. Hogy ekkor tájt mi történt, azt már anyám szavai után tudom elmondani.


Anyám a tiszta szobát tette rendbe, keresztanyám pedig ezt mondta.
- Te Juliska, kimegyek a kertbe, hozok a tűzre kukoricaszárat. Tegnap is be akartam hozni, de amint a krumpli verem oldaláról felemeltem volna a kévét, egy orosz katona ugrott oda és nem engedte, mondva, hogy nyet, nyet, bumm, bumm! A kéve viszont ugyanúgy van, mint korábban, megnézem már, hogy mi a csuda van alatta, ott hagyták a bombát?
Amíg kereszt a kertben volt, néhány orosz tiszt, köztük egy major, keresett nálunk szállást. Anyám megmutatta nekik a szobát, amit a major jónak talált és azonnal el is foglalta. A kiskatonák egy dzsip kocsiból hurcolták be a holmiját. Amint jöttek-mentek, rámoltak, a keresztanyám halott sápadtan jött be a kertből. Anyám éppen a majorral "beszélt", amikor hozzájuk tántorgott.
- Te Julisak, nagy baj van... egy halott orosz katona fekszik a kéve alatt.
Anyám is megrémült. Tél volt, a hullát még elásni se lehetett volna, bár ez még jó időben is kockázatos lenne.


A major észrevette a két asszony rémületét és a maga nyelvén tudakozni kezdett, hogy mi a "promlema... pobrema?"Anyám nagy elhatározásra jutott.
- Lidike, nincs mit tennünk, itt vannak ezek a tisztek, a major... meg kell nekik mutatni.
Keresztanyám rémülten helytelenítette az ötletet, de anyám csak odavezette a tiszteket. Mikor a halott katonát meglátták, azok is a fejükhöz kaptak. Egyértelmű volt, hogy lelőtték. De hogy ki és mikor, azt még ki kellett deríteni. A család retteget, keresztanyám még mindig helytelenítette anyám eljárását. Kezeit tördelve sóhajtozott.
- Jaj Istenem, Juliska, mi lesz velünk... megölnek minket... kár volt megmutatni!
- Hát mit tehettünk volna, Lidike, hová dugtuk volna a holttestet, nem mondanád meg? Úgyis rátaláltak volna és akkor az Isten se tudott volna minket megmenteni! Biztosan az a katona volt, aki nem engedte felvenni a kévét. Még szerencse, hogy szót fogadtál, téged is lelőhetett volna.
Mindenesetre a major ott maradt nálunk beszállásolva, ami valamennyire bizakodásra adott okot. Talán mégse ránk gyanakodnak. Hamarosan megjelent egy ronda vörös, babos képű - mint később kiderült, politikai GPU tiszt, - vizsgálódni. Tehát a pozitív jel ellenére, mégis gyanúsak voltunk. Ha az ember nem tesz semmi rosszat, reménykedhet, hogy kiderül az igazság, de a háborúban ez nem így működik, tehát nyugtalan volt a család. Ráadásul ez a vörös rondaság meglátta a fiatalabb unokahúgomat és erőszakoskodni próbált vele. Az persze nem engedett, sőt állandóan bujkált előle. Ettől a tiszt még jobban felbőszült és minden haragját ránk akarta zúdítani. A vizsgálat során anyám és keresztanyám is elmondták azt a kéve ügyet, de ez elég gyenge bizonyíték lehetett.


A helyi parancsnokság, mint mindig, most is a plébánián volt, és az ott szolgáló tót származású szakácsnő kihallgatta és megértette a rólunk szóló egyezkedéseket, vitákat. Elmondta, hogy a nálunk beszállásolt major nagyon kiáll a családért, de az a ronda GPU tiszt a csecsemőkkel együtt ki akarja irtatni a családot, idős keresztapámat pedig a frontra vitetné. Az életünk tehát hajszálon függött. Erről persze én, a gyerek, nem tudtam semmit, pedig a család kétségbe esve várta a parancsnok döntését.
A szakácsnőtől azt is megtudták, hogy a hozzánk beszállásolt major nem nyugodott bele a GPU tiszt javaslatába. Egyre bizonygatta, hogy ő már hetek óta ott lakik és az agressziónak semmi jelét nem látja. Rendes ellátást kap, senki nem háborgatja, ez a család ártatlan!
Miután ebben a helyi parancsnokság kételkedett, vagy nem dönthetett, végül bement a sárbogárdi felsőbb parancsnoksághoz és kérte a nálunk előzőleg ott lévő tábori konyha csapatában is a kivizsgálást. Menjenek utánuk és kérdezzék ki a katonákat. Hallgattak rá és utána jártak az esetnek. Kiderült, hogy az előző csapatban két katona összeveszett, és az egyik agyonlőtte a társát. Állítólag az elkövetőt ott helyben statáriális tárgyalással, golyó által kivégezték. Ezt csak utólag, a szakácsnő elmondásából tudta meg a család, de a kedvező jelekből érezhető volt, hogy elhárult fejünk felől a veszély.

Nekünk szerencsénk volt, de sajnos a faluban történtek atrocitások, erőszakos cselekmények. Legjobban mégis a falutól 25 km.-re fekvő Székesfehérvár lakossága szenvedte meg a háborút. Budapestről menekültünk, de nem a legjobb helyre. Volt, hogy a várható csata miatt, elkezdték kiüríteni a falut. Anyám fogta a gyerekeit, felült velünk az ágyra, és ahogy tudta, azt mondta az oroszoknak, hogy ő bizony ki nem megy a gyerekekkel az országútra, inkább most lőjenek minket agyon! Maradhattunk. Azok közül, akik mégis elindultak - gyalog a kis batyujukkal, vagy kézi kocsikat húzva, - sokat legéppuskáztak és ott haltak meg az országutakon.

A háború kegyetlen dolog, soha többé ne akarjatok!

Juhász Magda

Író, költő - de legfőképpen nagymama, dédmama!

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el